Kreatywność w zmianach.


Jeśli pragniesz w swoim życiu zmian, czujesz stagnację lub brak satysfakcji, spróbuj postąpić inaczej niż zwykle, zachęcam do kreatywności, elastyczności myślowej i poeksperymentowania.

Albertowi Einsteinowi przypisuje się zdanie, że  “Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Niezależnie od autorstwa, to stwierdzenie jest prawdą, która pobudza do refleksji.
Jak rozwijać kreatywność, aby działać inaczej?
Z moich doświadczeń wynika, że kluczowe dla rozwijania kreatywności jest eksplorowanie własnych pasji.
Warto zastanowić się nad tym, co naprawdę cię fascynuje. To może być coś, co zawsze sprawiało  radość lub zupełnie nowy obszar, który chciałabyś eksplorować.

Zidentyfikowanie pasji jest pierwszym krokiem do rozwijania kreatywności.
Nie ograniczaj się do jednej dziedziny. Spróbuj eksplorować różne pasje, nawet jeśli wydają się być niepowiązane.
W moim życiu łączyłam swoje pasje w różnych obszarach zainteresowań. Na przykład zamiłowanie do zwierząt i duchowości zainspirowały mnie do poszukiwań symboliki archetypów zwierząt i duchowych połączeń naszych gatunków. W efekcie powstały karty z przesłaniami Zwierząt Mocy. Dzisiaj odczytuję synchroniczność i przesłania zwierząt pojawiających się w moich snach i na jawie. Zawsze wiem, co mogą oznaczać.

Kreatywna wizualizacja celów.
Zamiast tradycyjnego planowania, można użyć kreatywnej wizualizacji celów. Bardzo pomocne i radosne w tworzeniu są kolorowe obrazy, mapy myśli lub kreatywne diagramy. Często tworzę je w połączeniu ze sprzyjającą koniunkcją planet lub ważnymi dla mnie datami.
To mi pomaga być bardziej zaangażowaną w proces twórczy.

Zapisywanie pomysłów.
Kiedy pojawiają się nowe pomysły, w mojej głowie aż dymi, jest jak stos siana, który wybucha chaosem myśli i szybko się wypala, tracąc po drodze większość z nich w poczuciu wyczerpania. Nie każdy tak ma, ale każdemu, niezależnie od przebiegu procesów myślowych, przyda się usystematyzowanie pomysłów w dzienniku.
Prowadzenie dziennika, w którym zapisujesz pomysły, inspiracje, rysunki lub krótkie opowieści, może być doskonałym narzędziem do rozwijania kreatywności. To również umożliwia śledzenie postępów w swoim procesie twórczym.

Rozwijanie umiejętności artystycznych.
Nawet jeśli nie uważasz się za artystę, możesz rozwijać umiejętności artystyczne, takie jak rysunek, malarstwo czy fotografia. Są to doskonałe narzędzia do wyrażania siebie i rozwijania wyobraźni.

Specyficzne podejście do edukacji, w czasach, w których miałam wątpliwą przyjemność z niej korzystać, częściej hamowało naszą kreatywność, niż ją wspierało. Dotyczyło wszystkich obszarów wyrażania siebie. Gdyż we wszystkich obszarach byliśmy poddawani surowej krytyce, ocenom, porównaniom, wartościowaniu. To zabijało indywidualność.

Dzisiaj, edukacja staje się bardziej ukierunkowana na indywidualność, a my skrzywieni niszczącym systemem oświaty w przeszłości, mamy szanse dotknąć ponownie środków wyrazu na warsztatach twórczych. Tam nikt nie krytykuje, nie ocenia, nie wartościuje.
Polecam spotkania z malarstwem intuicyjnym, malowanie mandali (na tych warsztatach, dzięki cudownej kobiecie, która prowadzi je z pasją, przełamałam swoje blokady twórcze), jogę głosu, warsztaty wokalne, bębniarskie, taneczne, warsztaty interpretacji snów i wiele innych. Podążaj za tym co wzbudza twoją ciekawość.

Przeglądanie innych dziedzin.
Czerpanie inspiracji z dziedzin, które wydają się odległe od twojej, może prowadzić do nietypowych pomysłów.
Moim doświadczeniem z dziedziny, która wydawała się kompletnie nie moja, było zrobienie kursu masażu Lomi Lomi Nui.
Po raz pierwszy z zaciekawieniem przyglądałam się podejściu do ludzkiego ciała jak do świątyni duszy. To pomogło mi w holistycznym zrozumieniu Istoty ludzkiej. Jesteśmy integralną całością, procesy dziejące się w naszej istocie, oddziałują na siebie wzajemnie. Ciało na umysł, umysł na ciało. A wszystko w wielowymiarowości istnienia.

Każdy z nas ma swój ukształtowany system wierzeń, poglądów i postaw.
Kiedy to zrozumiemy i zaakceptujemy, nie mamy już w sobie potrzeby, aby przekonywać kogokolwiek do swoich racji.
To punkt, z którego możemy czerpać inspirację od innych.
Ciekawość ludzi, odmiennych poglądów, odmiennych działań i strategii, może wnieść zupełnie nowe postrzeganie różnych aspektów życia.
Nie oceniaj, bądź obserwatorem. Weryfikacja następuje w środku, niech zostanie to co chcesz przyjąć z zaobserwowanych poglądów i działań innych, resztę odrzuć.


Zadawanie pytań.
Przekonałam się, że gdy pojawia się we mnie pytanie, to wkrótce przyjdzie na nie odpowiedź.
Mogę sama ją odnaleźć, zadając pytanie ekspertom, lub zgłębiając informacje w internecie, jednak czasami rodzi się pytanie, na które odpowiedzi nie są powszechnie dostępne.
Wtedy jestem otwarta i uważna na różne kanały jej przyjęcia. Odpowiedź może przyjść w zdaniu przeczytanym w książce lub na plakacie w mieście. W wypowiedzi przypadkowej osoby lub zdaniu usłyszanym przelotnie w radiu.
Może być przekazana symbolicznie, poprzez znaki w przyrodzie, zwierzęta, piosenkę, symbole archetypów, lub karty. Może pojawić się we śnie lub medytacji. Warto mieć otwarty umysł.

Kreatywność można rozwijać, podejmując nowatorskie projekty, samodzielnie lub w grupie. Współtworzenie z różnymi umysłami może prowadzić do ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Nawet jeśli są to małe inicjatywy, warto próbować.
Bez pewnej dawki ryzyka w zmianach, trudno osiągnąć nowe cele. Warto eksperymentować, z odwagą pozwolić sobie i innym na popełnianie błędów i uczyć się na nich.

W zmianach wzrastamy, doświadczamy życia w całej krasie. Dobrze jest wiedzieć, że wykorzystało się, albo przynajmniej próbowało wykorzystać, wszystkie dostępne możliwości, aby uczynić życie pełniejszym.


Magdalena Miłoszewska




Website was created with Mobirise